Telefon
WhatsApp

Mercedes Benz Premium Service

Rot / Balans

Aracınızın Rot-Balans ayarının bozuk olduğu, yolda giderken hissedeceğiniz titreme veya aracın sağ veya sola doğru çekmesinden anlaşılır. Bu da sürücünün kendini güvende hissetmemesine neden olur. Genelde 5000-10000 km arasında düzenli olarak kontrol ettirilmesi gereken rot-balans ayarı, kasis veya çukur gibi, normal yol şartlarının dışında kullanım gösterildiğinde daha da sık aralıklar ile kontrol edilmesi gereken ve hayati bir ayardır.

 

Tekerlekler arası açı ve uzaklıkların eşitlenmesinin sağlandığı rot ayarı ile aracın sağa, sola çekmesi ve daha ileri durumlarda savrulması engellenir. Bununla birlikte teker dişlilerinin sıyrılmasından kaynaklı, lastiklerin daha çabuk eskimesi önlenir. Dönüş esnasında oluşan teker sesinin ortadan kalkması sağlanır.

 

Rot istasyonuna yerleştirilen araç için önceklikle tüm ihtimaller kontrol edilerek araçtaki sorunun rot ayarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı incelenir. Eğer, arıza rot ayarından kaynaklı ise, sensörler bağlanır ve bilgisayar yazılımı ile tespit sağlanır. Bunun ardından ayarlamalar yapılarak her iki tekerleğin birbirine paralel ve eşit uzaklıkta olması sağlanır.

 

Denge olarak çevireceğimiz balan ayarı ise, ağırlığın, araç tekerlerine eşit olarak dağılması demektir. Olası bir bozukluk durumunda, araç titremektedir. Hız arttıkça, titremede de artış gözlemlenmektedir. Balan ayarının bozuk olduğu bölgede, titreme daha fazla olmaktadır.

 

Bu ayarların doğru yapılması için tüm tekerlekler araçtan sökülerek, jant, lastik ve basınç kontrolü yapılmaktadır. Bunların ardından bilgisayara bağlanan tekerleklerin hangi noktalarda denge kurmadığı saptanarak, doğru ağırlıklar eklenir ve denge yani balans sağlanmaktadır.

Rot / Balans